Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Matmata - Turistické zaujímavosti

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Pred spaľujúcim slnkom, nočným chladom a púštnymi búrkami rozvinuli Berberi jedinečnú bytovú architektúru. Úrovne vo vyhĺbených dierach sú dvojposchodové a majú otvorený vnútorný dvor.  

Mnohí pôvodní Berberi sa presťahovali do moderných obydlí na úpätí hôr. Časť Troglodytenskej komunity naďalej žije ako pred stáročiami.

Za tringled ukazujú návštevníkom ich jaskynné príbytky, miestnosti, v ktorých melú obilie, pečú chlieb a lisujú olivy.

„Ghorfas" sú izby postavené z ílu, ležia vedľa seba alebo nad a pod sebou a vytvárajú pevnú dedinku – ksars.

Stovky takýchto miestnosti sú spojené schodmi a rebríkmi. Mnohé Ksars sú dnes opustené, iné boli prestavané v moderné hotely. Južne sa rozkladá typická Ksar dedinka Haddada.

Cez správne mesto Medenine vedie cesta pozdĺž impozantného skalného masívu Djebel Dahar do Tataouine, ktoré je strediskom viacerých Ksar - dediniek.

V pondelok a vo štvrtok prinesie pestrý trh život do spiaceho mestečka. V marci a v apríli sa koná slávny „Festival Ksar“.  

Z Tataouine vedie asfaltová cesta k slávnym horským dedinkám. Dedinka Chenini  sa nazýva orliou dedinkou. Z Chenini sa ťahajú terasovite Gorfas a krátery. Na špici hory tróni utešená „smejúca sa“ biela mešita.  

Medzi turistické zaujímavosti patria miesta Douirat, Guermessa a Ghumrassin, ksar pochádzajúci z 14. str. Celkom na juhu je zachovaný hrad Ouled Soltane, ktorý je i v súčasnosti obývaný.

Oázy patria neodmysliteľne k púšti, na juhu Tunisu sú významnejšie tri: Chebika, Tamerza a Mides.

Tieto jedinečné oázy situované na horských hrebeňoch sú turisticky veľmi cenné. Obdivuhodné sú palmy, ktoré majú „tvrdý život“ medzi skalnatým horským podložím.

Vodopády prúdia do skál, príbytky sa šplhajú do závratných výšok. Chebika bola v čase rímskej nadvlády dôležitým pozorovacím bodom.